Τετάρτη 19 Ιανουαρίου 2011

Νικολάκη, ξαναέλα να τους δείξεις τη φανέλα! (ΒΙΝΤΕΟ)

Η εκδίκηση του Λυμπερόπουλου, είναι ένα πιάτο που συνεχίζει να τρώγεται και από την κατάψυξη! Δύο γκολ ο Λύμπε, 2-0 η ΑΕΚ τον Παναθηναϊκό, αγκαλιά με την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Η ΑΕΚ βρίσκεται με το ένα πόδι στα ημιτελικά του Κυπέλλου μετά το 0-2 στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού με δύο γκολ του… θλιμμένου σκόρερ, Νίκου Λυμπερόπουλου, που δεν τα πανηγύρισε.
Σε ένα άθλια ποιοτικά ντέρμπι η ψυχωμένη στο δεύτερο μέρος Ένωση εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες των γηπεδούχων και αφού προηγήθηκε με μια… ξερή προβολή του Λύμπε, στο 80` με τη βοήθεια και της τύχης ο Μεσσήνιος έκανε το 0-2 με απευθείας φάουλ.
Η Ένωση με δυο ευκαιρίες έκανε δυο γκολ, αλλά και ο ΠΑΟ ήταν άξιος της μοίρας του αφού μπροστά στο κοινό του παρουσιάστηκε ανέτοιμος για ένα τέτοιο ματς.
Τα γιουχαϊσματα στο τέλος ήταν απολύτως προβλέψιμα από τον κόσμο. Ολοι ήταν ντεφορμέ απόψε με πρώτο τον Φερέιρα, που έστησε λάθος την ομάδα και άργησε πολύ τις αλλαγές του. Η ΑΕΚ του… διαχειριστικού ελέγχου πήρε μια δίκαιη νίκη μισή πρόκριση..

Το φιλμ του αγώνα
95` Λήξη μέσα σε γιούχες
92` Ο Λυμπερόπουλος βγαίνει και μπαίνει ο Αργυρίου. Άλλοι τον χειροκροτούν, άλλοι τον αποδοκιμάζουν...
91` O Πετρόπουλος αντί του Νίνη
81` O Σισέ έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Σάχα με εκτίναξη έδιωξε σε κόρνερ
80` Ο Λυμπερόπουλος εκτελεί φάουλ, η μπάλα βρίσκει στο τείχος (Λέτο), ξεγελά τον Καρνέζη και ...0-2!
71` Νταντόμο αντί Σκόκο
67` Κατσουράνης αντι Καραγκούνη και Λάζαρος αντί Μαρίνου
67` Ο Μπλάνκο στη θέση του Γκερέιρο
65` Ο Γιάχιτς έκανε σέντρα σουτ η μπάλα εφτασε στον Λυμπερόπουλο που με προβολή έγραψε το 0-1
54` Κάρτα στον Γκερέιρο
52` Νίνης, Λέτο συνεργάστηκαν από αριστερά, αλλά η σέντρα-σουτ του Αργεντινού περνάει άουτ, αφού ούτε ο Σισέ πρόλαβε την μπάλα
46` Έναρξη δευτέρου μέρους
45` Λήξη του πρώτου μέρους
45` Διπλή ευκαιρία για ΠΑΟ. Ο Σισέ δίνει στον Μαρίνο που σουτάρει πάνω στον Σάχα και στην επαναφορά ο Λέτο δεν καταφέρνει να σκοράρει

32` Kι άλλη κίτρινη, στον Λυμπερόπουλο
26` "Μπούκα" του Σκόκο από δεξιά και σουτ, κόντραρε στον Σιμάο η μπάλα προ του Καρνέζη
24` Τρίτη κίτρινη στο ματς, στον Σκόκο για μαρκάρισμα
22` Πρώτη φάση! Σουτ του Νίνη έξω από την περιοχή, η μπάλα βγήκε κόρνερ δίπλα από το κάθετο δοκάρι
18` Κίτρινη και στον Σπυρόπουλο για επικίνδυνο παίξιμο στον Νασούτι
15` Κίτρινη στον Μάκο που σταμάτησε αντικανονικά τον Σισέ στην κόντρα
10` ΣΧΟΛΙΟ: Μηδέν σε όλα το ντέρμπι... Παιχνίδι κέντρου χωρίς φάσεις...
1` Έναρξη του αγώνα
Παναθηναϊκός: Καρνέζης, Σεϊταρίδης, Σαριέγκι, Καντέ, Σπυρόπουλος, Νίνης, Σιμάο, Μαρίνος, Καραγκούνης, Λέτο, Σισέ
ΑΕΚ: Σάχα, Νασούτι, Δέλλας, Γιάχιτς, Καράμπελας, Λαγός, Ντιόπ, Μάκος, Γκερέιρο, Σκόκο, Λυμπερόπουλος
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλόπουλος